Kulturens kontaktcenter

Vi hjälper dig! Beskriv ditt ärende nedan, eller ring oss.

08-470 24 45

Telefontider: mån-ons kl 10.00–12.00, 13.00–15.00

Besöksadress: Ågatan 12B, 172 62 Sundbyberg
Post- och fakturaadress: Box 1148, 171 23 Solna
Org.nummer: 802435-1689


Kulturens ledning, kansli


Kenneth Lundmark

Förbundschef, sjukskriven

Christoffer Lundström

Chef, Enheten för verksamhetsutveckling
christoffer.lundstrom@kulturens.se
072-272 18 13

Magnus Eriksson

Förbundsordförande

magnus.eriksson@kulturens.se
070–666 10 44

Jenny Mattsson

PR & Kommunikationsansvarig
Press

jenny.mattsson@kulturens.se
073-393 67 67

Maria Rydén

Chef, Musikenheten Evelyn
Ansvarig utvecklingsprojekt

maria.ryden@kulturens.se
072-524 99 86

Kulturens administration


Monika Saarelainen

Administration
listor@kulturens.se

08-470 24 45

Susanne Tilli

Verksamhetscontroller
susanne.tilli@kulturens.se
070-274 84 85

Laila Öster

Stabsadministratör
laila.oster@kulturens.se
070-623 28 20

Michael Bäck

IT-ansvarig
michael.back@kulturens.se
070-659 44 66

Ylwa Petersson

Administration
listor@kulturens.se
08-470 24 45

Ulla Bergkvist

Ekonomi
ulla.bergkvist@kulturens.se
08-470 24 00

Madeleine Karmehag

Ekonomi
madeleine.karmehag@kulturens.se
08-470 24 00

Linda Örtenstedt

Administration
listor@kulturens.se
08-470 24 45

Kontakt och samordning, nationell nivå


Remona de Maré

Ansvarig kontakt, kommun,
region- och landsting
remona.demare@kulturens.se
070-272 96 74

Anna Åhlin Orwin

Verksamhetsutvecklare, samverkanspartner för medlemsorganisationer
anna.ahlin-orwin@kulturens.se
072-306 06 46

Gustav Sjöstedt

Kursansvarig, föräldraledig
gustav.sjostedt@kulturens.se
070-531 35 65

Sakıp Murat Yalçın

Ansvarig för projekt inom migration och asylverksamhet
sakip.murat.yalcin@kulturens.se
070-950 31 97

Sofia Nygren

Vik Kursansvarig
sofia.nygren@kulturens.se
070-223 23 05

Kontakt och samordning, regional nivå


Region Norr


Jimmy Thorsell

Regional verksamhetsutvecklare
jimmy.thorsell@kulturens.se
070-335 31 22

Hans-Ove Forsell

folkmusiker, Bygdsiljum

Kulturens ambassadör i Västerbotten

AnnaCarin Johansson

kulturproducent, Piteå

Kulturens ambassadör i Norrbotten

0705 592095

Annacarin.johansson@kulturens.se

Region Mitt Norr


Jimmy Thorsell 

Tf regional verksamhetsutvecklare

070–335 31 22

Eva Janstad

Teaterproducent och arrangör

Kulturens ambassadör, Dalarna

070-543 31 43
eva.janstad@kulturens.se

Pamela Nilsdotter

Konstgrafiker, Gävle

Kulturens ambassadör i  Gävleborg
070-333 81 73
Pamela.nilsdotter@kulturens.se

Region Öst


Simon Mogren

Tf  verksamhetsutvecklare, Stockholms län
simon.mogren@kulturens.se
073-926 81 35

Anna Glantz

Tf verksamhetsutvecklare, Uppsala län

anna.glantz@kulturens.se
070-523 46 17

Hanna Sjöberg

Osteoarkeolog, Visby

Kulturens ambassadör på Gotland

hanna.sjoberg@kulturens.se

076–760 62 11

Kia Karlman

fd smittskyddsläkare, körsångare

Kulturens ambassadör i Stockholms län
kia.karlman@gmail.com
070-456 58 86

Region Mitt


Sakıp Murat Yalçın

Regional verksamhetsutvecklare
sakip.murat.yalcin@kulturens.se
070-950 31 97

Therese Olsson Hugosson

Klassisk musiker och riksspelman 

Kulturens ambassadör i Västmanland

therese.hugosson@kulturens.se

076-8416390

Sermon Shaba

Kulturproducent

Kulturens ambassadör i Södermanland 

sermon.shaba@kulturens.se

073-7609706

Jonas Lagneryd

Musik- och klubbarrangör, Karlstad

 Kulturens ambassadör i Värmland

073-8186128

jonas.lagneryd@kulturens.se

Region Väst


Per Sundström

Regional verksamhetsutvecklare
per.sundstrom@kulturens.se
073-023 00 00

Adele Halten

Musiker, Göteborg

Kulturens ambassadör i Västra Götaland

adele.halten@kulturens.se

070-974 47 14

 

Babzan Ekdahl Gutesjö

Teaterarrangör, Göteborg

Kulturens ambassadör, Västra Götaland
babzan.ekdahl.gutesjo@kulturens.se
070-785 15 39

Jimmy Persson

Kulturens ambassadör i Halland
jimmy.persson@kulturens.se
076-949 88 16

Region Syd


Anna Virta

Regional samordnare
anna.virta@kulturens.se
070-337 86 99

Rico Persson

Musiker, Malmö

Kulturens ambassadör i Skåne
ricoperso@hotmail.com
070-960 27 22

Princess Tapiwa

Kulturens ambassadör i Kronobergs län

nyamafungu@hotmail.com

070–9113855

Sunday Dolph Christopher

Filmproducent, Nässjö

Kulturens ambassadör i Jönköpings län
info@kysef.se
076-968 42 80

Frans Sjöberg

Musiker

Kulturens ambassadör i Blekinge
hej@franssjoberg.se
076-249 90 38

Musikenheten Evelyn


Maria Rydén

Enhetschef, Evelyn samt ansvarig för projekt och särskilda satsningar
maria.ryden@kulturens.se
072-524 99 86

Victoria Skoglund

Kommunikation, Evelyn
victoria.skoglund@kulturens.se
072-068 48 68

Robin Lund

Musikverksamhet Stockholm, föräldraledig
robin.lund@kulturens.se
076-321 70 59

Alexandra Thysell Shanahan

Vikarie, musikverksamhet Stockholm
Alexandra.shanahan@kulturens.se

Clara Alm

Musikverksamhet Örebro
clara.alm@kulturens.se

072-224 88 08

Victor Fariña

Musikverksamhet Västerås
victor.farina@kulturens.se
070-722 58 01

Kasper Martinell

Vikarie, musikverksamhet Örebro
kasper.martinell@kulturens.se
070-270 89 54

Kamilla Bayrak

Musikverksamhet Uppsala
kamilla.bayrak@kulturens.se
073-076 33 38

Martin Pokka

Musikverksamhet Piteå
martin.pokka@kulturens.se

Hanna Cinthio

Musikverksamhet Malmö
hanna.cinthio@kulturens.se
073-528 99 96

Petra Svanström

Musikverksamhet Umeå
petra.svanstrom@kulturens.se
073-052 35 03

Jon Rinneby

Musikverksamhet Malmö
jon.rinneby@kulturens.se
070-818 74 93

Marcus Garbom

Musikverksamhet Luleå
marcus.garbom@kulturens.se
070-232 09 91

Reuben Arinze

Musikverksamhet Jönköping

reuben.arinze@kulturens.se

Patrik Blomqvist

Musikverksamhet Göteborg
patrik.blomqvist@kulturens.se
070-270 89 54

Projektledare/medarbetare särskilda satsningar


Sonja Skibdahl

Projektledare, Låt med mig
sonja.skibdahl@kulturens.se
070-333 78 91

Viktor Krutrök

Projektledare Meän Ääni – Unga filmskapare i Tornedalen

viktor.krutrok@kulturens.se

0730–242 381

Maria af Malmborg Linnman

Projektledare Acting for change
maria@mariaafmalmborg.se
073-181 27 17

Jonas Pietikäinen

Projektledare Meän Ääni – Unga filmskapare i Tornedalen

jonas.pietikainen@kulturens.se

073-350 48 80

Lars-Göran Wadén

Projektledare Tillgänglig kultur
lars-goran.waden@kulturens.se
070-766 24 09

Johan Seige

Projektledare Tillgänglig kultur
johan.seige@kulturens.se

Kontaktpersoner medlemsorganisationer


Anna Lindblad

Sveriges Spelmäns Riksförbund
anna@spelmansforbund.se
0730-51 94 66
www.spelmansforbund.se

Lisa Löfgren

Svensk Jazz
lisa@svenskjazz.se
www.svenskjazz.se

Emma Svensson

Folk You (ledig)

Viktor Krutrök

Kontaktnätet
kansli@kontaktnatet.se
070-326 36 95
www.kontaktnatet.se

Karin Broberg

Riksförbundet Unga Musikanter – RUM
karin.broberg@rum.se
072-586 84 53
www.rum.se

Sofia Nygren

Sveriges Orkesterförbund
sofia@orkester.nu
070-223 23 05
www.orkester.nu

Jesper Olofsson

Sveriges Unga Blåsare
jesper.a.olofsson@gmail.com
076-828 76 26

Thuva Härdelin

Riksförbundet för folkmusik och dans
thuva@rfod.se
070-924 84 66

Saga Löved

Ung teaterscen
saga.loved@ungteaterscen.se
073-070 18 07
www.ungteaterscen.se

Marlene Jonsson

Svenska Folkdansringen
marlene.jonsson@folkdansringen.se
070-203 38 42

Besöksadresser


Kulturens Bildningsverksamhet
Kansli
Ågatan 12B, Sundbyberg
Box 1148
171 23 Solna

Kulturens Bildningsverksamhet
Evelyn musikstudio
Hjalmar Brantingsgatan 1
753 27 Uppsala

Kulturens Bildningsverksamhet
Evelyn musikstudio
Kronan H1 rum 3008
972 42 Luleå

Kulturens Bildningsverksamhet
Evelyn musikstudio
Slottsgatan 25
722 11 Västerås

Kulturens Bildningsverksamhet
Evelyn musikstudio
Ystadsvägen 17
214 30 Malmö

Kulturens Bildningsverksamhet
Evelyn musikstudio
Acusticum 1
941 63 Piteå

Kulturens Bildningsverksamhet
Evelyn musikstudio
Assessorsgatan 14
118 57 Stockholm

Kulturens Bildningsverksamhet
Evelyn musikstudio
Brewhouse
Åvägen 24
412 51 Göteborg

Kulturens Bildningsverksamhet
Evelyn musikstudio
Tranbärsvägen 6
901 07 Umeå

Kulturens Bildningsverksamhet
Evelyn musikstudio
Creative House
Älvtomtagatan 12–14
703 42 Örebro