Kulturens kontaktcenter

Vi hjälper dig! Beskriv ditt ärende nedan, eller ring oss.

08-470 24 45

Telefontider: mån-ons kl 10.00–12.00, 13.00–15.00

    Besöksadress: Ågatan 12B, 172 62 Sundbyberg
    Post- och fakturaadress: Box 1148, 171 23 Solna
    Org.nummer: 802435-1689


    Nationell föreningsservice juni-december 2021


    Robin Lund

    Tillfällig nationell föreningsservice
    1 September – 31 december
    robin.lund@kulturens.se
    0763-21 70 59

    Per Sundström

    Genreutvecklare orkesterverksamhet
    ansvarar för frågor i Region Väst
    16 augusti – tills vidare
    per.sundstrom@kulturens.se
    0730-23 00 00

    Kulturens ledning, kansli


    Patrik Eliasson

    Administrativ chef
    patrik.eliasson@kulturens.se
    070-284 87 70

    Maria Rydén

    tf. Förbundschef
    maria.ryden@kulturens.se
    072-524 99 86

    Anna Åhlin Orwin

    stf. Verksamhetschef
    anna.ahlin-orwin@kulturens.se
    072-306 06 46

    Kulturens administration


    Laila Öster

    Stabsadministratör
    laila.oster@kulturens.se
    070-623 28 20

     

    Ylwa Petersson

    Administration
    listor@kulturens.se
    08-470 24 45

     

    Ulla Bergkvist

    Ekonomi
    Ulla.bergkvist@kulturens.se
    08-4702400

    Victoria Skoglund

    Kommunikatör
    victoria.skoglund@kulturens.se
    073-681 19 80

    Remona de Maré

    Regionsamordnare med särskilt ansvar för kommun- och landstings-/regionsbidrag
    remona.demare@kulturens.se
    070-272 96 74

     

    Linda Örtenstedt

    Administration
    listor@kulturens.se
    08-470 24 45

    Madeleine Karmehag

    Ekonomi
    madde.karmehag@kulturens.se
    08-470 24 00

    Anna Glantz

    Kommunikatör 
    anna.glantz@kulturens.se
    070-523 46 17

    Susanne Tilli

    Verksamhetscontroller
    susanne.tilli@kulturens.se
    070-274 84 85

    Monika Saarelainen

    Administration
    listor@kulturens.se
    08-470 24 45

    Alma Zubcevic

    Ekonomi
    Alma.zubcevic@kulturens.se
    08-4702400

    Michael Bäck

    IT-Ansvarig
    micke@kulturens.se
    070-659 44 66

    Kontakt och samordning, nationell nivå


    Anna Åhlin Orwin

    stf. Verksamhetschef
    anna.ahlin-orwin@kulturens.se
    072-306 06 46

    Robin Lund

    Projektkoordinator
    robin.lund@kulturens.se
    070-321 70 59

    Marcus Garbom

    Koordinator för Evelynverksamheterna samt verksamhetsutvecklare Evelyn Luleå
    marcus.garbom@kulturens.se
    070-232 09 91

    Sakıp Murat Yalçın

    Ansvarig för projekt inom migration och asylverksamhet
    sakip.murat.yalcin@kulturens.se
    070-950 31 97

    Patrik Blomqvist

    Verksamhetsanalytiker (förbundsövergripande) och verksamhetsutvecklare Evelyn Göteborg
    patrik.blomqvist@kulturens.se
    070-270 89 54

    Lucas Cuesta Peña

    Mediatekniker och producent
    lucas.pena@kulturens.se
    073-785 93 73

    Sofia Nygren

    Pedagog med kursansvar
    sofia.nygren@kulturens.se
    070-223 23 05

    Kontakt och samordning, regional nivå


    För frågor kring verksamhet i landet och i olika regioner, kontakta Nationell Föreningsservice

    Vill du föranmäla en studiecirkel eller ett kulturprogram, maila: listor@kulturens.se

    Musikenheten Evelyn


    Marcus Garbom

    Koordinator Evelynverksamheterna och verksamhetsutvecklare Evelyn Luleå
    marcus.garbom@kulturens.se
    070-232 09 91

    Robin Lund

    Verksamhetsutvecklare Evelyn Stockholm (föräldraledig)
    robin.lund@kulturens.se
    0763-21 70 59

    Alexandra Thysell Shanahan

    Vik. verksamhetsutvecklare Evelyn Stockholm
    Alexandra.shanahan@kulturens.se
    070-796 03 07

    Clara Alm

    Verksamhetsutvecklare Evelyn Örebro
    clara.alm@kulturens.se
    072-224 88 08

    Victor Söderman Fariña 

    Verksamhetsutvecklare Evelyn Västerås
    victor.farina@kulturens.se
    070-722 58 01

    Kasper Martinell

    Verksamhetsutvecklare Evelyn Örebro
    kasper.martinell@kulturens.se
    070-731 25 28

    Kamilla Bayrak

    Verksamhetsutvecklare Evelyn Uppsala
    kamilla.bayrak@kulturens.se
    073-076 33 38

    Martin Pokka Larsson

    Verksamhetsutvecklare Evelyn Piteå
    martin.pokka@kulturens.se
    073-841 86 78

    Hanna Cinthio

    Verksamhetsutvecklare Evelyn Malmö
    hanna.cinthio@kulturens.se
    073-528 99 96

    Petra Svanström

    Verksamhetsutvecklare Evelyn Umeå
    petra.svanstrom@kulturens.se
    073-052 35 03

    Jon Rinneby

    Verksamhetsutvecklare Evelyn Malmö
    jon.rinneby@kulturens.se
    070-818 74 93

    Ben “Reuben” Arinze

    Verksamhetsutvecklare Evelyn Jönköping
    ben.arinze@kulturens.se
    070-347 10 16

    Patrik Blomqvist

    Verksamhetsanalytiker Kulturens och verksamhetsutvecklare Evelyn Göteborg
    patrik.blomqvist@kulturens.se
    070-270 89 54

    Projektledare/medarbetare särskilda satsningar


    Viktor Krutrök

    Projektledare Meän Ääni – Unga filmskapare i Tornedalen
    viktor.krutrok@kulturens.se
    073–024 23 81

    Jonas Pietikäinen

    Projektledare Meän Ääni – Unga filmskapare i Tornedalen
    jonas.pietikainen@kulturens.se
    073-350 48 80

    Lars-Göran Wadén

    Projektledare Tillgänglig kultur
    lars-goran.waden@kulturens.se
    070-766 24 09

    Marie Bejstam

    Projektledare BUS Academy – Körplantagen
    marie@busacademy.se
    073-909 11 06

    Johan Seige

    Projektledare Tillgänglig kultur
    johan.seige@kulturens.se
    073-720 04 90

    Charlotte Rider

    Projektledare BUS Academy – Körplantagen
    charlotte@busacademy.se
    070-922 35 63

    Besöksadresser


    Kulturens Bildningsverksamhet
    Kansli
    Ågatan 12B, Sundbyberg
    Box 1148
    171 23 Solna

    Kulturens Bildningsverksamhet
    Evelyn musikstudio
    Hjalmar Brantingsgatan 1
    753 27 Uppsala

    Kulturens Bildningsverksamhet
    Evelyn musikstudio
    Kronan H1 rum 3008
    972 42 Luleå

    Kulturens Bildningsverksamhet
    Evelyn musikstudio
    Slottsgatan 25
    722 11 Västerås

    Kulturens Bildningsverksamhet
    Evelyn musikstudio & Kulturens lokalkontor
    Ystadsvägen 17
    214 30 Malmö

    Kulturens Bildningsverksamhet
    Evelyn musikstudio
    Acusticum 1
    941 63 Piteå

    Kulturens Bildningsverksamhet
    Evelyn musikstudio
    Assessorsgatan 14
    118 57 Stockholm

    Kulturens Bildningsverksamhet
    Evelyn musikstudio
    Brewhouse
    Åvägen 24
    412 51 Göteborg

    Kulturens Bildningsverksamhet
    Evelyn musikstudio
    Tranbärsvägen 6
    901 07 Umeå

    Kulturens Bildningsverksamhet
    Evelyn musikstudio
    Creative House
    Älvtomtagatan 12–14
    703 42 Örebro