Kulturens kontaktcenter

Vi hjälper dig! Beskriv ditt ärende nedan, eller ring oss.

08-470 24 45

Telefontider: mån-ons kl 10.00–12.00, 13.00–15.00

    Besöksadress: Ågatan 12B, 172 62 Sundbyberg
    Post- och fakturaadress: Box 1148, 171 23 Solna
    Org.nummer: 802435-1689


    Kulturens ledning, kansli


    Patrik Eliasson

    Administrativ chef
    patrik.eliasson@kulturens.se
    070-284 87 70

    Maria Rydén

    Verksamhetschef
    maria.ryden@kulturens.se
    072-524 99 86

    Kulturens administration


    Laila Öster

    Stabsadministratör
    laila.oster@kulturens.se
    070-623 28 20

    Ylwa Petersson

    Administration
    listor@kulturens.se
    08-470 24 45

    Ulla Bergkvist

    Ekonomi
    Ulla.bergkvist@kulturens.se
    08-4702400

    Victoria Skoglund

    Kommunikatör
    victoria.skoglund@kulturens.se
    073-681 19 80

    Remona de Maré

    Ansvarig kontaktperson, kommun, region och landsting
    remona.demare@kulturens.se
    070-272 96 74

    Linda Örtenstedt

    Administration
    listor@kulturens.se
    08-470 24 45

    Madeleine Karmehag

    Ekonomi
    madeleine.karmehag@kulturens.se
    08-470 24 00

    Anna Glantz

    Kommunikatör 
    anna.glantz@kulturens.se
    070-523 46 17

    Susanne Tilli

    Verksamhetscontroller
    susanne.tilli@kulturens.se
    070-274 84 85

    Monika Saarelainen

    Administration
    listor@kulturens.se
    08-470 24 45

    Alma Zubcevic

    Ekonomi
    Alma.zubcevic@kulturens.se
    08-4702400

    Michael Bäck

    IT-Ansvarig
    micke@kulturens.se
    070-659 44 66

    Kontakt och samordning, nationell nivå


    Anna Åhlin Orwin

    Koordinator för regional verksamhetsutveckling och samverkan med medlemsorganisationer
    anna.ahlin-orwin@kulturens.se
    072-306 06 46

    Robin Lund

    Projektkoordinator
    robin.lund@kulturens.se
    070-321 70 59

    Marcus Garbom

    Koordinator för Evelynverksamheterna samt verksamhetsutvecklare Evelyn Luleå
    marcus.garbom@kulturens.se
    070-232 09 91

    Sakıp Murat Yalçın

    Ansvarig för projekt inom migration och asylverksamhet
    sakip.murat.yalcin@kulturens.se
    070-950 31 97

    Patrik Blomqvist

    Verksamhetsanalytiker (förbundsövergripande) och verksamhetsutvecklare Evelyn Göteborg
    patrik.blomqvist@kulturens.se
    070-270 89 54

    Lucas Cuesta Peña

    Mediatekniker och producent
    lucas.pena@kulturens.se
    073-785 93 73

    Sofia Nygren

    Huvudsekreterare, arbetsgruppen för utvecklad folkbildning
    sofia.nygren@kulturens.se
    070-223 23 05

    Kontakt och samordning, regional nivå


    Region Norr


    Jimmy Thorsell

    Regional verksamhetsutvecklare
    jimmy.thorsell@kulturens.se
    070-335 31 22

    Hans-Ove Forsell

    folkmusiker, Bygdsiljum

    Kulturens ambassadör i Västerbotten

    AnnaCarin Johansson

    kulturproducent, Piteå

    Kulturens ambassadör i Norrbotten
    annacarin.johansson@kulturens.se
    070-559 20 95

    Region Mitt Norr


    Eva Janstad

    Teaterproducent och arrangör

    Kulturens ambassadör i Dalarna
    eva.janstad@kulturens.se
    070-543 31 43

    Pamela Nilsdotter

    Konstgrafiker, Gävle

    Kulturens ambassadör i  Gävleborg
    amela.nilsdotter@kulturens.se
    070-333 81 73

    Region Öst


    Anna Glantz

    Tf regional verksamhetsutvecklare
    anna.glantz@kulturens.se
    070-523 46 17

    Kia Karlman

    fd smittskyddsläkare, körsångare

    Kulturens ambassadör i Stockholms län kia.karlman@gmail.com
    070-456 58 86

    Region Mitt


    Sakıp Murat Yalçın

    Regional verksamhetsutvecklare
    sakip.murat.yalcin@kulturens.se
    070-950 31 97

    Therese Olsson Hugosson

    Klassisk musiker och riksspelman

    Kulturens ambassadör i Värmland
    therese.hugosson@kulturens.se
    076-841 63 90

    Shermon Shaba

    Kulturproducent

    Kulturens ambassadör i Södermanland
    sermon.shaba@kulturens.se
    073-760 97 06

    Region Väst


    Per Sundström

    Regional verksamhetsutvecklare
    per.sundstrom@kulturens.se
    073-023 00 00

    Adele Halten

    Musiker, Göteborg

    Kulturens ambassadör i Västra Götaland
    adele.halten@kulturens.se
    070-974 47 14

    Babzan Ekdahl Gutesjö

    Teaterarrangör, Göteborg

    Kulturens ambassadör, Västra Götaland
    babzan.ekdahl.gutesjo@kulturens.se
    070-785 15 39

    Jimmy Persson

    Kulturens ambassadör i Halland
    jimmy.persson@kulturens.se
    076-949 88 16

    Region Syd


    Anna Virta

    Regional samordnare
    anna.virta@kulturens.se
    070-337 86 99

    Rico Persson

    Musiker, Malmö

    Kulturens ambassadör i Skåne
    ricoperso@hotmail.com
    070-960 27 22

    Princess Tapiwa

    Kulturens ambassadör i Kronobergs län nyamafungu@hotmail.com
    070–9113855

    Sunday Dolph Christopher

    Filmproducent, Nässjö

    Kulturens ambassadör i Jönköpings län
    info@kysef.se
    076-968 42 80

    Hanna Sjöberg

    Kulturens ambassadör i Region syd
    hanna.sjoberg@kulturens.se
    076–760 62 11

    Frans Sjöberg

    Musiker

    Kulturens ambassadör i Blekinge
    hej@franssjoberg.se
    076-249 90 38

    Musikenheten Evelyn


    Marcus Garbom

    Koordinator Evelynverksamheterna och verksamhetsutvecklare Evelyn Luleå
    marcus.garbom@kulturens.se
    070-232 09 91

    Robin Lund

    Verksamhetsutvecklare Evelyn Stockholm (föräldraledig)
    robin.lund@kulturens.se
    0763-21 70 59

    Alexandra Thysell Shanahan

    Vik. verksamhetsutvecklare Evelyn Stockholm
    Alexandra.shanahan@kulturens.se
    070-796 03 07

    Clara Alm

    Verksamhetsutvecklare Evelyn Örebro
    clara.alm@kulturens.se
    072-224 88 08

    Victor Söderman Fariña 

    Verksamhetsutvecklare Evelyn Västerås
    victor.farina@kulturens.se
    070-722 58 01

    Kasper Martinell

    Verksamhetsutvecklare Evelyn Örebro
    kasper.martinell@kulturens.se
    070-731 25 28

    Kamilla Bayrak

    Verksamhetsutvecklare Evelyn Uppsala
    kamilla.bayrak@kulturens.se
    073-076 33 38

    Martin Pokka Larsson

    Verksamhetsutvecklare Evelyn Piteå
    martin.pokka@kulturens.se
    073-841 86 78

    Hanna Cinthio

    Verksamhetsutvecklare Evelyn Malmö
    hanna.cinthio@kulturens.se
    073-528 99 96

    Petra Svanström

    Verksamhetsutvecklare Evelyn Umeå
    petra.svanstrom@kulturens.se
    073-052 35 03

    Jon Rinneby

    Verksamhetsutvecklare Evelyn Malmö
    jon.rinneby@kulturens.se
    070-818 74 93

    Ben ”Reuben” Arinze

    Verksamhetsutvecklare Evelyn Jönköping
    ben.arinze@kulturens.se
    070-347 10 16

    Patrik Blomqvist

    Verksamhetsanalytiker Kulturens och verksamhetsutvecklare Evelyn Göteborg
    patrik.blomqvist@kulturens.se
    070-270 89 54

    Projektledare/medarbetare särskilda satsningar


    Viktor Krutrök

    Projektledare Meän Ääni – Unga filmskapare i Tornedalen
    viktor.krutrok@kulturens.se
    073–024 23 81

    Jonas Pietikäinen

    Projektledare Meän Ääni – Unga filmskapare i Tornedalen
    jonas.pietikainen@kulturens.se
    073-350 48 80

    Lars-Göran Wadén

    Projektledare Tillgänglig kultur
    lars-goran.waden@kulturens.se
    070-766 24 09

    Marie Bejstam

    Projektledare BUS Academy – Körplantagen
    marie@busacademy.se
    073-909 11 06

    Johan Seige

    Projektledare Tillgänglig kultur
    johan.seige@kulturens.se
    073-720 04 90

    Charlotte Rider

    Projektledare BUS Academy – Körplantagen
    charlotte@busacademy.se
    070-922 35 63

    Besöksadresser


    Kulturens Bildningsverksamhet
    Kansli
    Ågatan 12B, Sundbyberg
    Box 1148
    171 23 Solna

    Kulturens Bildningsverksamhet
    Evelyn musikstudio
    Hjalmar Brantingsgatan 1
    753 27 Uppsala

    Kulturens Bildningsverksamhet
    Evelyn musikstudio
    Kronan H1 rum 3008
    972 42 Luleå

    Kulturens Bildningsverksamhet
    Evelyn musikstudio
    Slottsgatan 25
    722 11 Västerås

    Kulturens Bildningsverksamhet
    Evelyn musikstudio & Kulturens lokalkontor
    Ystadsvägen 17
    214 30 Malmö

    Kulturens Bildningsverksamhet
    Evelyn musikstudio
    Acusticum 1
    941 63 Piteå

    Kulturens Bildningsverksamhet
    Evelyn musikstudio
    Assessorsgatan 14
    118 57 Stockholm

    Kulturens Bildningsverksamhet
    Evelyn musikstudio
    Brewhouse
    Åvägen 24
    412 51 Göteborg

    Kulturens Bildningsverksamhet
    Evelyn musikstudio
    Tranbärsvägen 6
    901 07 Umeå

    Kulturens Bildningsverksamhet
    Evelyn musikstudio
    Creative House
    Älvtomtagatan 12–14
    703 42 Örebro