Jazzsång och Vokal improvisation – STEG 2

Denna kurs har redan hållts.
- Sång
I den här kursen fortsätter vi att fördjupa oss i vokaljazz och improvisation, men med störst tyngd på Masterclass-delen där alla deltagare som vill får framföra något inför gruppen och få feedback från Lovisa, Amanda och Ingrid. Förbered en valfri jazzstandard där du först sjunger temat och sedan improviserar. Obs - även den som väljer att inte sjunga individuellt kommer att få mycket med sig av att bara lyssna.
Vi kommer även att improvisera i ring, på samma sätt som vi gjorde i steg 1.
Standard att kolla in inför det: There will never be another you.
Amanda Ginsburg är en flerfaldigt prisad sångerska och låtskrivare som på bara några år gjort sig självklar på den svenska musikscenen. Hennes signum är de vardagliga betraktelserna och det nära tilltalet, alltid med lekfullhet och otvivelaktigt sväng. Balanserandes mellan jazz, svensk visa och folkton har båda hennes album ”Jag har funderat på en sak” och ”I det lilla händer det mesta” belönats med Grammis för Årets jazz.
Lovisa Jennervalls röst har beskrivits som berörande, genuin och varm. Hon har förmågan att genom sin musik skapa berättelser som får lyssnaren att vilja höra varje ton, varje dynamisk förändring. Mest känd är hon från den prisade kvartetten Ellas Kapell, som utnämndes till Årets Vokaljazz av Lira 2021, men hon är även aktuell i eget namn. I september 2022 släppte Lovisa Jennervall sitt första soloalbum Between you and me, producerad av vännen och kollegan Isabella Lundgren. Albumet har hittills mötts av idel lovord.
Ingrid Malmén är en Stockholmsbaserad vokalist och kompositör. Hennes svenska, personliga texter om kärlek, tvivel och medmänsklighet i kombination med hennes kompositioner skapar ett välarbetat sound med både närhet och stora känsloyttringar. Malmén tar sig an musiken med stor röstkapacitet och skapar med sina arrangemang en ännu större klangvärld. Låtarna ramas in av Ingrids energi och scennärvaro som kräver lyssnarens uppmärksamhet från första ton. Malmén har släppt två album, Efterskalv (2018) och Hjärtslag (2020) och hon har just påbörjat arbetet med en tredje skiva.
